Żylaki

Zakrzepica żył głębokich jest wyjątkowo groźnym schorzeniem, które przez dłuższy czas może nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Tworzenie się skrzepów w żyłach głębokich upośledza przepływ krwi w naczyniach, zaś fragmenty tych skrzepów mogą się odrywać i wraz z biegiem krwi dostać do serca lub płuc, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Czym jest zakrzepica żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich, nazywana też trombozą, to patologiczny proces przebiegający w tzw. żyłach podpowięziowych, znajdujących się pod powięziami kończyn i poszczególnymi grupami mięśniowymi. Przeważnie rozpoczyna się on w żyłach znajdujących się w mięśniach łydek i stopniowo przechodzi do większych żył, przesuwając się ku górze do ud i miednicy.

Gdy organizm jest zdrowy i w naczyniach krwionośnych nie rozwijają się żadne patologiczne procesy, krew bez żadnych przeszkód przepływa przez żyły. Jednak nałożenie się na siebie pewnych czynników może sprzyjać formowaniu się w żyłach głębokich zakrzepów (skrzeplin), które utrudniają lub całkowicie blokują przepływ krwi. Z początku nasz organizm będzie próbował sobie poradzić z tym utrudnieniem, posiada bowiem odpowiednie mechanizmy ochronne. Wraz z postępem choroby przestają one wystarczać, a zakrzepów tworzy się coraz więcej.

Zalecany – Ruch + dieta. Pamiętaj iż każde zwiększenie masy ciała – zwiększa ryzyko zakrzepicy.