Długotrwała jazda samochodem

Długa jazda samochodem jest torturą dla nóg. Jak podróżować, by ustrzec się zakrzepicy?

Uczucie ciężkości, drętwienie, opuchnięcie to pestka w porównaniu z ryzykiem zakrzepicy żylnej czy zatoru tętnicy płucnej, które wiążą się z długotrwałym przebywaniem w tej samej pozycji siedzącej.

Długie siedzenie (zwłaszcza ze zgiętymi nogami!) utrudnia drogę powrotną krwi do serca, powodując jednocześnie gromadzenie się jej w obrębie nóg. Krew nie mogąc pokonać przeszkody zalega w dolnych partiach ciała. Powoduje to zwiększenie ciśnienia w obrębie naczyń żylnych, czyli generuje nadciśnienie żylne – które przyczynia się do powstawania żylaków, obrzęków i zakrzepicy.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że podróże powyżej 6 godzin narażają 2 lub 3-krotenie bardziej na wystąpienie zakrzepicy żylnej!

Jak uniknąć zakrzepicy w podróży?

  • Przed każdą długotrwałą podróżą zastosować DkmedicFlow.
  • Podczas podróży jako pasażer starajmy się, aby nasze stopy były oparte o podłoże. W miarę możliwości utrzymujmy nasze nogi/stopy w ruchu. Wykonujmy ćwiczenia polegające na zginaniu i prostowaniu stopy.
  • Pamiętajmy o piciu płynów. Najlepsza jest zwykła woda. Unikajmy alkoholu gdyż powoduje tylko i wyłącznie odwodnienie, oraz zwiększa zaleganie krwi.
  • Starajmy się robić częste przerwy. Podczas nich nie siadajmy na parkingu, tylko spacerujmy. Taki spacer powinien trwać około 5-10 min.
  • Na trasę ubierajmy tylko wygodną i komfortową odzież. Zakładajmy wygodne buty i skarpetki. Jeżeli jesteś pasażerem to dobrym pomysłem jest zdjęcie obuwia podczas jazdy.